والیبال انتخابی المپیک 2024

تیم ملی والیبال ایران در آخرین دیدار خود در رقابت‌های انتخابی المپیک سه بر دو مغلوب کوبا شد تا به کار خود در تلخ‎ترین ریوی تاریخ پایان دهد.

 

به گزارش استقلال نیوز، به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال،  رقابت‌های والیبال انتخابی المپیک 2024 پاریس  در گروه مردان از 8 تا 16 مهرماه 1402 به میزبانی سه کشور برزیل، چین و ژاپن برگزار می‌شود.

    

تیم ملی والیبال ایران در هفتمین و آخرین مسابقه خود در این رقابت‌ها از ساعت 20 به مصاف کوبا رفت و سه بر دو مغلوب حریف شد.

در این دیدار که یازدهمین جدال دو تیم بود، ایران با امتیازات 20 بر 25، 25 بر 23، 25 بر 23 ، 13 بر 25 و 9 بر 15 مغلوب حریف شد تا ششمین شکست خود برابر کوبا را تجربه کند.

تیم ملی والیبال ایران هم با سرمربیگری علیرضا طلوع‌کیان و با ترکیب جواد کریمی، شهروز همایونفرمنش، مهدی جلوه، امین اسماعیل‌نژاد، مبین نصری، محمد ولی‌زاده و آرمان صالحی به عنوان لیبرو به میدان رفت.

هدایت تیم ملی والیبال کوبا را خسوس کروز برعهده داشت و روآمی آلونسو، خسوس هررا، میگوئل آنخل لوپز، خاویر کونسپسیون، کریستین توندیکا، مارلون یانت هررا ترکیب آغازکننده این تیم را تشکیل دادند.

در ست نخست این مسابقه کوبا نخستین امتیاز را از آن خود کرد اما در ادامه ایران در پوئن 4 با حریف برابر شد. البته این تساوی دیری نپایید و در امتیاز 8 بر 5 به نفع کوبا، طلوع‌کیان ناچار به گرفتن وقت استراحت شد. هرچند این وقفه در بازی تاثیر چندانی نداشت و کوبا تا پوئن 14 بر 9 اختلاف چند امتیازی خود با ایران را حفظ کرد و سرمربی جوان ایرانی را ناچار به گرفتن یک وقت استراحت دیگر کرد. این بار هم صحبت‌های مربیان تاثیر چندانی بر بازیکنان نداشت و کوبایی‌ها بازی را 20 بر 16 به نفع خود پیش بردند. تیم ملی والیبال کشورمان که در دریافت اول در این ست نقطه ضعف‌هایی داشت در اواخر ست در توپ‌گیری داخل زمین، استفاده از توپ‌های برگشتی و دفاع بهتر عمل کرد اما این بهبود در عملکرد نتوانست اختلاف امتیاز را جبران کند و در نهایت نتیجه 25 بر 20 به نفع کوبا به پایان رسید.

در ست دوم هم دو امتیاز نخست از آن کوبایی‌ها بود، هرچند ملی‌پوشان در تلاش برای ادامه بازی به نفع خود بودند اما اشتباهات در سرویس و توپ‌گیری فرصت جبران به ایران نداد و نتیجه 7 بر 3 به نفع کوبا شد. طلوع‌کیان با گرفتن وقت استراحت از بازیکنانش درخواست کرد با جدیت وانرژی بیشتری بازی کنند. یک بار دیگر صحبت‌های سرمربی تاثیرگذار واقع نشد و ناچار شد در امتیاز 13 بر 7 بار دیگر شاگردانش را فرابخواند تا شاید این بار صحبت‌های تاکتیکی، آن‌ها را به بازی برگرداند.

امیرحسین اسفندیار در امتیاز 17 بر 10 جایگزین شهروز همایونفرمنش شد و تابلوی امتیازات 17 بر 11 به نفع کوبا را نشان می‌داد و داور امتیاز به جا داد تا بار دیگر ایران فرصت زدن سرویس بیابد اما این مهلت هم از دست رفت. در ادامه با سرویس‌های خوب جواد کریمی و تلاش دیگر بازیکنان اختلاف امتیاز به عدد چهار رسید و سرمربی کوبا وقت استراحت گرفت تا شاید بتواند موتور روشن شده ایران را خاموش کند. امتیاز 20 کوبا، امین اسماعیل‌نژاد از سرمربی خواست تا درخواست ویدئوچک کند و این درخواست موفق بود و نتیجه 19 بر 15 شد.

خسوس کروز سرمربی کوبا بار دیگر زمانی که ایران تنها یک امتیاز با حریف فاصله داشت درخواست استراحت داد تا شاید این بار مانع پیشروی حریف در امتیازات شود اما روند خوب ملی‌پوشان ادامه یافت و نتیجه را در عدد 19 مساوی کردند و تا امتیاز 21 مساوی پیش رفتند. در این زمان صابر کاظمی جایگزین مهدی جلوه شد.

امتیاز 22 هم طلوع‌کیان تعویض دیگری داشت و محمدطاهر وادی را جایگزین امین اسماعیل‌نژاد کرد تا سرویس‌ها مطمئن‌تر وارد زمین حریف شوند و در نهایت این ست 25 بر 23 به نفع ایران به پایان رسید.

ایران در ست سوم با همان ترکیب ابتدایی مسابقه به میدان رفت و تنها امیرحسین اسفندیار جزء تعویضی‌های باقی مانده در ترکیب بود. امتیاز نخست این ست از آن ایران شد و بازیکنان کشورمان شروعی پرقدرت داشتند و از ابتدای بازی دو اختلاف با حریف ایجاد کردند. هرچند کوبا در همان ابتدا اختلاف را جبران و 4 بر 3 از ایران پیش افتاد. ملی‌پوشان کشور عقب نشینی نکرده و بار دیگر در امتیاز 6 با دو اختلاف امتیاز از حریف پیش افتادند. کروز با رسیدن تفاوت پوئن به سه امتیاز درخواست وقت استراحت داد اما این تایم کمکی به کوبایی‌ها نکرد و امتیاز 15 بر 12 به نفع ایران پیش رفت.

پوئن مساوی 18 باعث شد طلوع‌کیان از داور زمان بگیرد و با صحبت‌های انگیزشی بازیکنان را به بازی بازگرداند و این صحبت‌ها کارساز شد تا بار دیگر ایران دو امتیاز در پوئن 21 از حریف پیشی بگیرد و در نهایت این ست 25 بر 23 به نفع ایران به پایان رسید. شهروز همایونفرمنش در امتیاز 19 این ست بار دیگر به بازی برگشت و مبین نصری راهی کنار زمین شد.

در ابتدای ست چهارم دو تیم پایاپای در امتیازات پیش رفتند. در امتیاز 4 ویدئوچک ایران موفق نبود و باعث شد کوبا با روحیه بیشتر سه امتیاز از ایران پیشی بگیرد. طلوع‌کیان با حرف‌های انگیزشی بار دیگر تلاش کرد عملکرد بازیکنانش را بهبود بخشد. هرچند کوبا پیش دستی کرده و هفت اختلاف امتیاز ایجاد کرد تا ملی‌پوشان امید چندانی برای برد در ست چهارم نداشته باشند. البته ایرانی‌ها تصمیم نداشتند بازی را رها کنند و طلوع‌کیان بار دیگر در امتیاز 17 بر 9 درخواست داد تا در وقت استراحت به بازیکنانش آرامش دهد. در نهایت این ست با نتیجه 25 بر 13 به نفع کوبا پایان یافت.

محمدطاهر وادی و صابر کاظمی تعویض‌های طلوع‌کیان در ست چهارم بودند.

در ست پنجم هم کوبا پرقدرت مسابقه را آغاز کرد و دو امتیاز از ایران گرفت و با این روند رو به رشد به کار خود ادامه داد و این ست را با نتیجه 15 بر 9 به نفع خود تمام کرد تا سه بر دو پیروز میدان باشد.

ولادیمیر سیمونوویک از سوئیس به عنوان داور اول و هونگوورا مچان والتر از پرو به عنوان داور دوم قضاوت این دیدار را برعهده داشتند.

دو تیم ایران و کوبا تاکنون در طول تاریخ 10 بار به مصاف یکدیگر رفتند که پنج برد برای هر یک ثبت شده است و در جدال امشب که یازدهمین مصاف دو تیم بود، کوبا با پیروزی ششمین برد خود را در طول تاریخ جدال دو تیم را رقم زد.

آخرین مسابقه دو تیم ایران و کوبا در لیگ ملت‌های 2023 بود که مردان ایران سه بر دو مغلوب حریف شدند و شاگردان علیرضا طلوع‌کیان برای انتقام به مصاف کوبا می‌روند.

تیم ملی والیبال کوبا سابقه حضور هفت دوره بازی‌های المپیک را در پرونده کاری خود دارد که بهترین عنوان کسب شده این تیم در سال 1976 مدال برنز و مقام سومی است.

گفتنی است در دیدار برزیل با ایتالیا که پیش از مصاف ایران با کوبا برگزار شد، برزیلی‌ها با پیروزی سه بر دو صعود خود را به المپیک 2024 پاریس قطعی کردند و کوبا از صعود ناامید شد. به این ترتیب تیم‌های آلمان، کانادا، فرانسه، لهستان، ژاپن، آمریکا و برزیل هفت سهمیه این مسابقات را از آن خود کردند و پنج سهمیه دیگر در پایان لیگ ملت‌های 2024 بر اساس رده‌بندی جهانی معرفی خواهند شد.

تیم ملی والیبال ایران ساعت 16:40 دقیقه سه‌شنبه 18 مهرماه از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) وارد تهران می‌شود.

  

به گزارش استقلال نیوز، تیم مردان والیبال ایران در هفت دیدار خود در رقابت‌های انتخابی المپیک در کشور برزیل یک برد برابر قطر به دست آوردند و مقابل آلمان، جمهوری چک، ایتالیا، برزیل، اوکراین و کوبا نتیجه را واگذار کردند.

 

اخبار سایر رشته ها

   

         


 مطالب مرتبط:

والیبال انتخابی المپیک 2024/ رکورد حضور تماشاگران شکست؛ ایران در خانه حریف مغلوب پرافتخارترین تیم جهان شد!

والیبال انتخابی المپیک 2024/ ایران مغلوب قهرمان جهان شد؛ جنگندگی و نمایش تماشاگر پسند ملی‌پوشان مقابل ایتالیا!

والیبال انتخابی المپیک 2024/ سومین شکست شاگردان عطایی؛ ایران به لطف هکفورد حریف چک نشد!

والیبال انتخابی المپیک 2024/ موتور والیبال ایران روشن شد؛ قطر چند ملیتی نخستین قربانی شاگردان عطایی!

والیبال انتخابی المپیک 2024/ دومین شکست شاگردان عطایی؛ اوکراین فاتح نخستین جدال رسمی با ایران!

والیبال انتخابی المپیک 2024/ شاگردان عطایی در نخستین دیدار مغلوب آلمان شدند؛ خستگی ایرانی‌ها عاملی برای برتری ژرمن‌ها!

قرعه‌کشی انتخابی المپیک 2024؛ مردان والیبال ایران در راه صعود به پاریس در گروه مرگ قرار گرفتند

نوشتن دیدگاه
نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


شبکه های اجتماعی

fb tw ig گوگل پلاس استقلال نیوز

استقلال نیوز کانال رسمی

جدول و برنامه لیگ برتر ایران

لیگ ایران

جدول و برنامه لیگ جزیره

لیگ جزیره

جدول و برنامه لالیگا اسپانیا

لالیگا

جدول و برنامه بوندسلیگا آلمان

بوندسلیگا

جدول و برنامه سری آ ایتالیا

ایتالیا

جدول و برنامه لیگ قهرمانان اروپا

آرشیو و جدول لیگ قهرمانان اروپا

جدول و برنامه لیگ اروپا

آرشیو

آخرین اخبار